Może roboty nie zabiorą pracy

Ci, którzy mogliby się martwić, że ich praca skończy się wraz automatyzacją ich miejsca zatrudnienia, mogą mieć jeszcze nadzieję.
W wyniku badania 2 000 stanowisk przez firmę doradczą McKinsey okazuję się, że same miejsca pracy nie tyle znikną w całości co zostaną zredefiniowane. Autorzy podkreślają w słowie wstępnym raportu, że skupienie na stanowisku pracy (jako posadzie) może być mylące. Tylko niektóre zawody zostaną zrobotyzowane w całości i zlikwidowane, większość - dzięki automatyzacji będzie musiała być przemyślana na nowo wraz ze zmianą procesu biznesowego. Tak jak rola kasjera bankowego, który kiedyś jedynie wypłacał (lub przyjmował gotówkę), a obecnie jest też sprzedawcą i doradcą klienta, gdyż jego rolę przejęły bankomaty.

Analitycy podkreślają, że dzięki technologii dostępnej już dziś - niemal 45% aktywności zatrudnionych może być zautomatyzowane. Myliłby się ten, kto szukałby stanowisk do zredukowania wśród prac niskopłatnych czy wymagających niskich umiejętności. Zrobotyzowanie wpłynie na mniejszą ilość pracy lekarzy, kierowników finansowych czy nawet prezesów. Dzięki obecnej technologii, członkowie zarządów mogliby skomputeryzować 1/5 swojej pracy.

Dwa lata temu, raport na temat przyszłości zatrudnienia, wydany przez uniwersytet oxfordzki, głosił zagrożenie dla 47% amerykańskich miejsc pracy, z powodu komputeryzacji. McKinsey nie neguje tych danych, ale stara się wyciągnąć - na ich podstawie i dzięki własnym badaniom - inne wnioski. Widzą oni szansę w rozwijaniu innych kompetencji zatrudnionych, które nie mogą (póki co) zostać zastąpione przez robotyzację. Ludzie nie będą musieli tracić czasu na np. żmudne wyliczenia czy analizy, a będą się mogli zająć bardziej kreatywnymi zagadnieniami. W tym zakresie miejsca pracy nie zostaną utracone, ale czeka je przedefiniowanie w procesie biznesowym przedsiębiorstwa.
Autorzy raportu podkreślają, że to ciągle człowiek wyznacza zakres i szybkość automatyzacji, więc nie ma obawy, że utraci się ludzki pierwiastek.

Niestety dla mnie brzmi to jak mit. A pogoń za zyskami, może w dużej mierze weryfikować optymistyczne tezy raportu McKinsey'a.

Dla przypomnienia - za raportem Uniwersytetu Oksfordzkiego - lista zawodów i szansa na ich zautomatyzowanie: telemarketer 99% szans na skomputeryzowanie, recepcjonistka - 96%, mechanik rowerowy - 94%, ochroniarz - 84%, stolarz - 72%, reporter - 11%, chemicy - 10%, designerzy/graficy 8,2% prezesi - 1,5%, terapeuci zajęciowi - 0,4%.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polikulturalizm

Głos przeciw dochodowi podstawowemu

Czekając na drugą falę