Go Canada!

Może nie od razu cała Kanada, ale to i tak jakiś początek.

Władze prowincji Ontario podejmują kolejny krok w kierunku oferowania wszystkim obywatelom standardowego dochodu. Jeszcze w bieżącym roku ma zostać wprowadzony pilotażowy projekt uniwersalnego dochodu podstawowego.
Ogłoszono już klika szczegółów, dotyczących strategii budżetowej prowincji na 2016 rok. W opisie pomysłu można przeczytać, że rząd będzie współpracował ze społecznościami lokalnymi, naukowcami oraz wszystkimi zainteresowanymi, aby wypracować najbarziej odpowiedni model programu pilotażowego.

Pomysły na uniwersalny dochód podstawowy (UDP) różnią się co do szczegółów rozwiązania, ale wszystkie dotyczą dystrybucji stałej kwoty obywatelom, bez warunków wstępnych. Zasady, którymi kieruje się program UDP zyskuje popularność dzięki odbiurokratyzowaniu procedur przyznawania pomocy społecznej. Pewne jest, że jeszcze w tym roku swoją wersję UDP wprowadzi rząd fiński. Jego doświadczenia będą z pewności uważnie obserwowane przez inne kraje. Władze federalne Kanady traktują eksperyment prowincji Ontario, jako punkt wyjścia do wprowadzenia rozwiązania w całym kraju.

Minister ds. rodziny, dzieci i rozwoju społecznego Jean-Yves Duclos, zapowiedział na łamach „The Globe and Mail”, że sukces programu pilotażowego będzie miał dalekosiężne skutki dla przyszłego kształtu polityk socjalnej Kanady. Rozwiązanie może rzutować na zasady tworzenia płac minimalnych, wielkości świadczeń na dzieci i wypracowania spójnego podejścia w kontekście bieżących, dynamicznych zmian na rynku pracy. Minister Duclos podkreśla: "Istnieje wiele różnych rodzajów minimalnego dochodu gwarantowanego. Istnieje wiele różnych wersji. Osobiście jestem zadowolony, że ludzie są zainteresowani ideą.”

Rośnie ilość krajów, które zwracają uwagę na bezwarunkowy dochód podstawowy.
Przypadek kanadyjski jest o tyle ciekawy, że w budżetach prowincji już teraz znajdują się szczodre oferty mające zachęcić do osiedlania się. Działają one na zasadzie, że największe wsparcie dostają najmniej atrakcyjne obszary kraju. Ontario rezerwuje na potrzebę wsparcia nowych gospodarstw domowych kwotę 178 milionów dolarów na najbliższe trzy lata.
Największe dotacje i wsparcie na zasadzie UDP otrzymują rdzenni mieszkańcy Kanady Inuici, którzy zdecydują się na osiedlanie wokół Zatoki Hudsona.

Pomysł prowincji Ontario to pierwszy poważny głos na temat bezwarunkowego dochodu podstawowego dochodzący zza Atlantyku. Istnieją bardzo ograniczone koncepcje na wspieranie mieszkańców. Na przykład Alaska przeznacza około 1000 dolarów rocznie dodatku dla każdego dorosłego obywatela stanu.

W Stanach Zjednoczonych prywatna spółka Y combinator, inkubator startupów, ogłosiła program finansowania badań nad dochodem podstawowym. W projekcie jest sporo luk i znaków zapytania, gdyż ma mieć jedynie charakter testowy i krótki okres trwania (trzy do pięciu lat). Tym niemniej jest to krok do przodu. Im więcej pomysłów, koncepcji i planów działania tym bardziej bezwarunkowy dochód podstawowy będzie nabierać realnych kształtów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polikulturalizm

Głos przeciw dochodowi podstawowemu

Czekając na drugą falę