Jak Amazon płaci podatki w Europie

W sierpniu Guardian poinformował, że Amazon zapłacił za 2016 rok – w Luksemburgu - 16,5 miliona euro podatków od 21,6 miliarda euro przychodów ze swojej europejskiej działalności. Efektywna stopa opodatkowania wynosi więc 0,7 procenta. Jak zauważyli brytyjscy dziennikarze w przypadku ich własnego podwórka, sprawy wyglądają jeszcze gorzej.

Pomimo, że w Zjednoczonym Królestwie Amazon raportował wzrost przychodów rok do roku z 950 milionów funtów do 1,5 miliarda, okazało się, że kwota zadeklarowanego podatku dochodowego spadła z 15,8 miliona funtów w 2015, do marnych 7,4 miliona w 2016. Tak więc w przypadku giganta z Seattle efektywna skala podatkowa spadła z 1,7 do 0,4 procenta.

Sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć w tym roku, gdyż Amazon już teraz ostrzega, że wprawdzie ma bardzo dobre wyniki sprzedaży, ale niestety większość transakcji odbywa się przy minimalnej marży, a to może doprowadzić do krótkookresowych strat. Czyli gigant handlu online być może wcale nie zapłaci podatków, a rozliczenie deficytu obniży w takim przypadku należności fiskalne w przyszłych latach.

Z oczywistych powodów ogłoszone przez amerykańskiego giganta handlu online wyniki finansowe na nowo otworzyły dyskusję na temat unikania opodatkowania przez globalne korporacje. Mimo nacisków organizacji społecznych, jak Oxfam, i zapewnień ministrów brytyjskiego rządu, że prace nad uszczelnianiem przepisów podatkowych mają na celu ukrócenie podobnych praktyk, budżet traci gigantyczne pieniądze.

Dla działaczy z Oxfamu podejrzane jest, że Amazon agreguje wszystkie wyniki finansowe pochodzące z Europy w Luksemburgu – kraju niskich podatków - nie raportując faktycznego poziomu sprzedaży i dochodów dla poszczególnych rynków. Rozliczanie się międzynarodowych korporacji kraj po kraju jest jednym z podstawowych postulatów aktywistów walczących o sprawiedliwość podatkową. W obecnej sytuacji - niejednoznacznych przepisów i licznych furtek podatkowych (pozostawionych przez ustawodawców w różnych krajach kontynentu) - korporacje wykorzystują doświadczenie dużych firm doradczych oraz własne rozbudowane struktury do przesuwania zysków oraz kosztów do lokalizacji, w których będą one najbardziej efektywnie wykorzystane.

Oczywiście z punktu widzenia obowiązującego prawa wszystkie dokonane operacje finansowe ją jak najbardziej legalne i formalnie nie można im niczego zarzucić. Międzynarodowe konglomeraty wykorzystują jedynie istniejące kruczki prawne, aby uniknąć nadmiernych obciążeń fiskalnych.

Jak wykazało pobieżne śledztwo brytyjskich dziennikarzy, wszystkie dochody pochodzące ze sprzedaży na terenie Zjednoczonego Królestwa są rozliczane za pośrednictwem osobnej spółki w Luksemburgu. Jednak dla celów księgowych obroty handlowe oddziału brytyjskiego są raportowane do spółki matki jako zapłata za koszty dostarczenia produktów. Po uwzględnieniu pozostałych kosztów - między innymi finansowych - dochód przed opodatkowaniem stopniał rok do roku o połowę. Z kolei działalność na Wyspach podlega – dzięki hojności urzędu skarbowego Jej Królewskiej Mości – uldze podatkowej, którą można rozliczać przez kilka lat. I w ten sposób spółka zapłaciła 7,4 miliona funtów podatku, od zadeklarowanych przychodów w wysokości 1,5 miliarda dolarów.

Mimo, że Amazon już w 2015 roku deklarował, że przestanie wykorzystywać struktury korporacyjne do świadczenia swoim oddziałom usług wzajemnych, które podnoszą koszty i redukują wartość przychodów w Wielkiej Brytanii, nic takiego nie miało i nie ma miejsca. Tym razem na wyniki spółki rzutuje duża skala inwestycji korporacji w lokalne centra dystrybucji i zwiększanie ilości pracowników.

Swoją drogą warto zwrócić uwagę na Luksemburgu, gdzie spółka zatrudnia 1500 pracowników, z czego znakomita większość to kierownicy wysokiego szczebla odpowiedzialni za europejskie operacje, a w planach ma nawet podwojenie ilości etatów. Faktycznie można tylko pozazdrościć Jeffowi Bezosowi umiejętności doboru doświadczonych współpracowników. Średnio, każdy z zatrudnionych w luksemburskiej kwaterze głównej wypracował w zeszłym roku ponad 14 milionów euro przychodów (11 tysięcy czystego zysku netto). Trudno pobić taką efektywność pracy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polikulturalizm

Głos przeciw dochodowi podstawowemu

Czekając na drugą falę